Motolotnią dookoła Polski

Forum poświęcone organizacji Mikrolotowego Rajdu Wokół Polski 2022
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Motolotnią dookoła Polski

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Szanowne i Szanowni latający. Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad lotem dookoła naszego pięknego kraju. Przyszedł czas, że myśli postanowiłem przekuć w czyn... :) Dlaczego piszę o tym publicznie? Bo chciałbym zaprosić wszystkich chętnych do wspólnego udziału w całym lub co najmniej fragmencie tego przelotu.

Chciałbym w przyszłym sezonie zmaterializować ten pomysł. Jestem po wstępnych analizach, planach, rysowania i obliczeniach. Poniżej garść założeń, danych, które już poczyniłem. Oczywiście wszelkie uwagi, sugestie i propozycje mile widziane. Jeżeli ktoś z Was będzie chciał polecieć ale coś mu nie będzie pasowało - spróbujemy się dostosować.

Założenia.
  • na przelot rezerwuję sobie 7 dni przy czym trasa (obecnie) jest zaplanowana na 5 dni lotnych - te 2 dni to rezerwa na brak pogody,
  • zakładam maksymalną niezależność - zakładam, że muszę być w całości samowystarczalny i niezależny od pomocy na punktach lądowania/nocowania,
  • lot planowałem dla motolotni ale starałem się wybierać lądowiska, które z uwagi na podejście i długość pasa - będą mogły być użyte przez bardziej wymagające samoloty,
  • nie planuję zapewnienia "rzutu kołowego", inaczej mówiąc wszystko co potrzebuję zabieram ze sobą,
  • zakładam, że miejsca noclegu mogą się zmienić - dlatego namiot i osprzęt są wymagalne - zresztą z uwagi na brak możliwości hangarowania zakładam raczej nocleg w namiocie przy sprzęcie,
  • każdy dzień składa się z dwóch segmentów lotów (Rano, Wieczór), a każdy segment z co najmniej jednego (z reguły 2-3) międzylądowań; pomiędzy segmentami - czyli mniej więcej w południe jest założony długi postój na odpoczynek oraz uzupełnienie paliwa,
  • wyżywienie itd. - również organizuję we własnym zakresie - bez założonego wsparcia na ziemi.
  • w kilku miejscach założyłem "dobrą wolę" właścicieli przestrzeni (np. MCTR, CTR) i uzyskanie zgody na przelot - może się okazać, że trasa będzie nieco dłuższa...
Trasa - obecny plan.
Link do mapy z planowaną trasą: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing
Każdy z elementów trasy jest oznaczony indeksem: Dx.y.z, gdzie:
  • x - oznacza dzień przelotu,
  • y - oznacza segment i może mieć wartość R - rano lub W - wieczór,
  • z - oznacza numer odcinka lotu (leg) w danym segmencie.
Przykładowo: D3.W.3 - oznacza trzeci dzień lotu, segment wieczorny (popołudniowy) i trzeci odcinek (segmentu wieczornego).


Statystyka
  • Długość całej trasy: 2205km (na pewno będzie nieco więcej),
  • Liczba lądowań/lądowisk/odcinków: 25.
  • Szacowany czas w powietrzu: 26h.
  • Wymagane paliwo (przy 10L/h, 85km/h średnia przelotowa): 260L,
  • Maksymalne wymagane paliwo na segment (z jednym międzylądowaniem): 69L.
  • Maksymalna długość jednego odcinka: 158km.
  • Maksymalna długość dziennego przelotu: 580km (dzień drugi).
  • Maksymalna wymagana wysokość: 4000ft (1220m) - przelot nad R23 - Biebrzański Park Narodowy.
Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że nie podałem terminu lotu. Zakładam, że będzie to druga połowa czerwca. Dokładnie jaki to będzie termin - niestety będzie można zadecydować tuż przed... Zakładam nawet możliwość, że lot odbędzie się we wrześniu - w wypadku słabej pogody w czerwcu.

Zachęcam Was do przyłączenia się. Jeżeli macie też jakieś propozycje, uwagi widzicie inne możliwości - śmiało - tu wszystko można zmienić.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
Awatar użytkownika
dlopacki
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 02, 2018 9:27 am

Re: Motolotnią dookoła Polski

Post autor: dlopacki »

Rysiu, i jaki odzew? Ja bym spróbował, ale ciut wcześniejszy termin.
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Motolotnią dookoła Polski

Post autor: Ryszard Lewandowski »

dlopacki pisze: sob lis 13, 2021 12:23 pm Rysiu, i jaki odzew? Ja bym spróbował, ale ciut wcześniejszy termin.
Hm, sądziłem - że zbiorę może 3-4 załogi. Kameralny lot itd. Odzew... gigantyczny. Wiem, rozumiem - zapewne nie wszyscy, którzy deklarują chęć rzeczywiście polecą - ale nawet jeżeli stawi się... powiedzmy 1/4 to i tak będzie to ogromne przedsięwzięcie.

Na tę chwilę na liście mam... 48 załóg :idea:
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
Awatar użytkownika
dlopacki
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 02, 2018 9:27 am

Re: Motolotnią dookoła Polski

Post autor: dlopacki »

Logistyczny problem, wręcz nie do ogarnięcia!
Zablokowany