Odbiór FIS

wombat
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 01, 2022 1:49 pm

Odbiór FIS

Post autor: wombat »

Cześć. Latam paralotnią z napędem (PPG) na południu Warszawy. Mam radio-telefon Baofeng, którym łapię częstotliwości lotnicze. Ustawiam sobie FIS Warszawa W, tj. 128.575 MHz i radio pokazuje, że odbiera i to całkiem mocny sygnał (3/4), ale nic nie słychać. Odblokowuję squelch, ale tylko szum. Czy FIS nadaje na kodowanym kanale? A może nie są na analogu? Czy może problemem jest modulacja?
No, generalnie, coś jest w eterze, ale nic nie słychać. Nie ma nawet złej jakości, tylko czysty szum.
Wydaje mi się, że na kanale FIS i to w okolicy Warszawy, powinno być słychać sporo korespondencji, jako że to informacja. No i raczej nie powinno być to kodowane, żeby wszyscy w powietrzu byli bezpieczni, więc chyba jednak ja muszę coś źle robić, ale nie wiem, co (nie jestem krótkofalowcem, więc mam też dość małą wiedzę na te tematy).
Próbowałem też innych częstotliwości FIS dla mojej okolicy (np. 118.775 czy 119.450), ale tu zupełnie pusto - pewnie za daleko i właściwa częstotliwość to tyko 128.575.
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 555
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Odbiór FIS

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Możesz podać dokładnie jakie to radio? Jaki model, jakie zakresy ma odblokowane? Czy to radio pracuje z rastrem częstotliwości 8.33kHz (zupełnie innym niż radia pracujące w paśmie amatorskim)?

Pamiętaj, że lotnictwo działa w modulacji AM. Upewnij się, że tak jest ustawione radio. Sporo urządzeń amatorskich (np. Yaesu, Vertex) działa (słucha) na paśmie lotniczym ale w FMie. Wprawdzie powinno być coś wtedy słychać ale mocno nieczytelnie (modulacja amplitudy versus modulacja częstotliwości).

A teraz w punktach:
  • FIS pracuje w AMie - bez żadnego kodowania. W pełni analogowa, nieszyfrowana transmisja.
  • Zasięg FIS na poziomie ziemi jest... bardzo słaby. W dokumentacji AIP POLSKA (np. AIP VFR GEN 4.1.0-2) możesz obejrzeć zasięgi poszczególnych FIS i to konkretnych nadajników (dany FIS może pracować/nadawać na jednym/kilku/wszystkich nadajnikach). Dopiero od 500ft (150m) coś tam się sensownego zaczyna. Z mojej praktyki wynika, że często wystarczy wejść na 80..100metrów i zasięg jest bardzo dobry. Czy Twoje problemy są na ziemi czy w powietrzu? Na południu od Wawy - okolice Radomia, Dęblina - zasięg na niewielkich wysokościach jest wyjątkowo słaby. Wiele razy tego doświadczyłem, gdzie np. leciałem na północ od Radomia i informatorka FIS mnie nie słyszała - ale widziała mój transponder. Ta dziura w tamtych okolicach jest uwidoczniona w mapach zasięgu...
  • Niestety poziom sygnału wskazywany przez radia typu Baofeng może być wszystkim. Np. zakłóceniem elektromagnetycznym. Możesz wybrać się np. w okolice Babic - albo zapraszam do Chrcynna i ustawić się na częstotliwość w użyciu. Powinieneś coś usłyszeć.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
ODPOWIEDZ