Nowa mapa dla Polski.

Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 551
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Nowa mapa dla Polski.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Przed momentem udostępniłem nową mapę LKM (dla LK8000) dla terenu Polski. To nie jest aktualizacja - to zupełnie nowa mapa. Wszystkie warstwy mapy zostały wygenerowane zupełnie na nową z najnowszych danych źródłowych. W dużym skrócie w tej wersji:
  • Dodano zupełnie nową warstwę dróg w budowie. Przez LK będą wyświetlane w postaci pomarańczowej linii (widać na jednym z przykładowych ekranów poniżej - budowana obwodnica Pułtuska).
  • Układ terenu zabudowanego jest generowany na podstawie innych niż poprzednio kryteriów. Nawet dla małych wsi, których zabudowa jest rozległa i potencjalnie widoczna z powietrza - mapa będzie pokazywała taki teren. W efekcie jest ponad 1200 nowych obszarów zabudowanych.
  • Lekko zmieniono podział na wsie, małe miejscowości i miasta (duże miasta - bez zmian) - dodatkowo uwzględniono zmiany w liczbie mieszkańców. Niektóre miejscowości zmieniły "swój przydział" i mogą pojawiać się jako inny typ. Wszystko to jest uzależnione przede wszystkich od liczby mieszkańców i formalnego statusu.
  • Warstwa lasów ma bardziej dokładne odwzorowanie granic. Niektóre "samotne" bardzo małe kompleksy leśne zostały w ramach optymalizacji usunięte (te o powierzchni < niż 100x100m - w przybliżeniu)
  • Warstwa dużych dróg i autostrad zawiera wszystkie aktualnie oddane odcinki. Te w budowie - będą widoczne w warstwie opisanej wyżej. Samo odwzorowanie jest dużo dokładniejsze. Szczególnie charakterystyczne miejsca jak pętle, ślimaki, ronda itd. są odwzorowane - w sposób uproszczony - na mapie.
  • Z najmniejszych dróg (widocznych przy dużym powiększeniu) usunięto wybrane drogi osiedlowe/lokalne, które zaciemniały obraz mapy.
  • Zoptymalizowano i zwiększono dokładność odwzorowania brzegu morskiego i zatok.
  • Zoptymalizowano i zwiększono dokładność odwzorowania zbiorników wodnych.
  • Usunięto wybrane linie wody (rzeki), które były przypisane do niewielkich kanałów (o bardzo małej szerokości) - praktycznie bez szans na dostrzeżenie z powietrza.
Dodatkowo bardzo ważna zmiana. Już od tej wersji wszystkie aktualizacje będą dostępne w dwóch wersjach z i bez warstwy lasów. Plik bez lasów ma nazwę: Polska_NO_FOREST lub Poland_NO_FOREST. Ta wersja powinna być wykorzystywana przez pilotów latających w okolicach górskich, dla których wizualizacja rzeźby terenu jest istotna. Często lasy "przykrywają" rzeźbę - więc takie rozwiązanie jest po prostu wygodniejsze. Aktualnie ta wersja (_NO_FOREST) nie jest dostępna przez Menadżera Plików w samym LK - wymagane jest ręczne załadowanie tego pliku. Już wykonałem zmianę w kodzie LK w tym zakresie i za kilka tygodnie - najpierw w wersji testowej, potem finalnej - pojawi się dodatkowa pozycja pozwalająca na pobranie takiej wersji z samego LK.

Link do pełnej mapy Polski: http://lotnik.org/plik.php?id=10
Link do mapy Polskie bez lasów: http://lotnik.org/plik.php?id=22 .

W przygotowaniu nowa wersja mapy precyzyjnej dla Litwy oraz zupełnie nowe mapy precyzyjne dla: Łotwy, Estonii, Finlandii, Czech i Słowacji. Mapy już gotowe - przeprowadzam testy - udostępnienie za kilka, kilkanaście dni.

Widoczna w budowie obwodnica Pułtuska.
Widoczna w budowie obwodnica Pułtuska.
Screenshot_20240414_103106_LK8000-beta.jpg (34.85 KiB) Przejrzano 993 razy
Widoczne bardziej precyzyjne odwzorowanie lasów.
Widoczne bardziej precyzyjne odwzorowanie lasów.
Screenshot_20240414_103357_LK8000-beta.jpg (45.07 KiB) Przejrzano 993 razy
Nowa, precyzyjna linia brzegowa dla morza i zatok.
Nowa, precyzyjna linia brzegowa dla morza i zatok.
Screenshot_20240414_103440_LK8000-beta.jpg (34.54 KiB) Przejrzano 993 razy
Nowe obszary zabudowane i odwzorowanie terenu dla wersji _NO_FOREST.
Nowe obszary zabudowane i odwzorowanie terenu dla wersji _NO_FOREST.
Screenshot_20240414_103918_LK8000-beta.jpg (39.61 KiB) Przejrzano 993 razy
Nowe obszary zabudowane i odwzorowanie terenu dla wersji _NO_FOREST.
Nowe obszary zabudowane i odwzorowanie terenu dla wersji _NO_FOREST.
Screenshot_20240414_103948_LK8000-beta.jpg (40.42 KiB) Przejrzano 993 razy
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
ODPOWIEDZ