Integracja danych z lotnik.org z LK8000

Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 555
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Integracja danych z lotnik.org z LK8000

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Szanowni, w związku ze zmianą polityki Google w zakresie bezpieczeństwa - napisany przeze mnie aktualizator nie może funkcjonować na Androidzie 10+. Dlatego w ramach współpracy z zespołem rozwijającym LK8000 przygotowałem zmianę w kodzie LK, która już jest dostępna w wersji BETA (od wersji 7.3.22). Zmiana ta pozwala na pobieranie danych z mojej strony - bezpośrednio przez File Managera wbudowanego w LK8000. Wkrótce udostępnimy kolejną zmianę, która pozwoli na automatyczne aktualizowanie plików - ale o tym kiedy indziej.

Jak ładować do LK dane z lotnik.org?

Wybieramy konfigurację: Prawy - dolny róg-> Konfig -> Konfig (1/3) -> Ustaw. LK8000. -> Ustaw System. Na ekranie pojawi się okno konfiguracyjne numer 1 Miejsce

ObrazekKlikamy na klawiszu Download Manager. Pojawi się ekran danych udostępnianych dla LK8000.

Obrazek


Teraz mamy możliwość pobrania:
 • precyzyjnej mapy (topologii) dla Polski,
 • precyzyjnej mapy podkładowej (odwzorowanie poziomu ziemi),
 • wszystkich stref dla PL,
 • stref planowanych do aktywacji na dzień bieżący,
 • stref planowanych do aktywacji na jutro (uwaga - dane dostępne z reguły po g. 16stej),
 • lotnisk, lądowisk (Nasze Trawniki) oraz punkty VFR.
Pobranie aktualnych map.
Klikamy na klawiszu High Resolution Maps, a następnie na rozwijamy mapy Polski (znak + obok). Tam mamy do dyspozycji dwa pliki do pobrania:
 • Polska.lkm - topologia precyzyjne Polski,
 • Polska.dem - podkład precyzyjny Polski.
Kliknięcie na danej pozycji uruchomi pobranie plików ze strony lotnik.org. Pamiętaj, że w konfiguracji LK (Ekran 1 Miejsce) musisz mieć wybrane te pliki jako Plik Mapy (Polska.lkm) i Plik terenu: (Polska.dem). Wyboru dokonujemy tylko raz (jeżeli wcześniej nie zostało to zrobione). Przy kolejnych aktualizacjach - nie będzie to już potrzebne.

Obrazek


Pobranie pliku lotnisk, lądowisk (Nasze Trawniki) oraz punktów VFR.
Z pierwszego ekranu Download Managera wybieramy klawisz Waypoints. Następnie rozwijamy (+) zakładkę Europe. Tam pojawi się długa lista dostępnych plików.
Obrazek

Przewijamy listę, aż do pozycji Nasze_Trawniki_PunktyVFR_PL.cup. Wybór tej pozycji spowoduje pobranie danych. Jak poprzednio - ten plik musimy mieć wybrany w Plikach PZ w oknie 1 Miejsca.
Obrazek


Pobranie Stref (wszystkich, na dziś, na jutro).
Z pierwszego ekranu Download Managera wybieramy klawisz Airspaces, nastęnie rozwijamy zakładkę Poland (+). Pojawią się trzy wersje stref do pobrania:
 • Poland_Airspaces.txt - wszystkie strefy,
 • Poland_Airspaces_TODAY.txt - strefy zaplanowane do aktywacji na dziś,
 • Poland_Airspaces_TOMORROW.txt - strefy zaplanowane do aktywacji na jutro - uwaga - ten plik do około g.16stej zawiera dane planowane z dnia wczorajszego - z reguły jest aktualizowany po tej godzinie.
Obrazek

Analogicznie jak w poprzednich przykładach - odpowiedni plik stref musimy mieć ustawiony w oknie 1 Miejsca jako Plik Stref. Uwaga, nigdy nie wybierajcie więcej niż jednego z tych plików w konfiguracji - spowoduje to powielanie tych samych stref i duże spowolnienie programu.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
ODPOWIEDZ